Monday , 22 July 2019
  • :
  • :

آداب و رسوم سنتي و اعتقادي مردم قشم برخاسته از تاريخي پرفراز و نشيب و سراسر حادثه، مبارزه و پايداري آنها است. جلوه هايي از اصالت قشمي ها را مي توان در آيين هاي زيباي عروسي، عبادت و عزاداري، موسيقي بومي، معماري ويژه با بهره گيري از بادگيرها، صنايع دستي، پوشاك زنان و مردان و بسياري از رفتارهاي سنتي اين مردم مشاهده كرد.

آداب ورسوم قشمآداب ورسوم قشم

بازار قدیم کیش ، بازار ستاره ، بازار بزرگ فردوسی ، بازار پردیس ، بازار خلیج فارس ، بازار مرجان ، بازار سیمرغ ،   

مجتمع اداری تجاری نخل زرین

مراکز خرید قشممراکز خرید قشم

رشته‌هاى صنایع دستى متداول و سنتى در جزیره قشم پیش از این محدود با بافت نوارهاى تزئینى لباس (شک‌بافى). رودوزى و سوزن‌دوزى (خوس‌دوزى، گلابتون‌دوزى)، ساخت محدود عود به عنوان ساز سنتى، توربافى و گرگوربافى بود اما در این سال‌ها رشته‌هاى جدیدى نظیر قالى‌بافى، گلیم‌بافى، نگارگرى، حصیر و سبدبافى، تولید فرآورده‌هاى گوناگون از بقایاى آبزیان و انواع زینت‌آلات هم به صنایع دستى قشم اضافه شده که به‌طور عمده زنان و دختران جزیره در شهرها و روستاها به آن مى‌پردازند و کارگاه‌ها نیز در خانه‌ها دایراند.

صنایع دستی قشمصنایع دستی قشم

1.   برکه بی بی

2.    قلعه پرتقالی ها (شهر قشم )

3.  غارهای خربس (10کیلومتری شهر قشم جاده ساحلی )

4.   دره ستاره ها (نزدیکی روستای برکه خلف)

5.    مدرسه تاریخی کمالیه (بند حاجی علی )

6.     زیارتگاه پیر تم سنتی (روستای تم سنتی )

7.     درخت انجیر معابد (روستای توریان )

8.     مقبره شیخ برج (روستای کوشه )

9.      قنات تاریخی زینبی (روستای زینبی )

10.   سد تاریخی پی پشت (روستای پی پشت )

11.   چاه های طلا (لافت )

جاذبه های گردشگری قشمجاذبه های گردشگری قشم

نان تُُمُشی ، نوعی نان محلی بسیار نازک است که در قشم آنرا با سس مخصوصی می‌پزند. در این نان تخم مرغ و پنیر می‌ریزند که همزمان با نان می‌پزد. نوشیدنی مخصوص قشم چایی شیر است . خورش قلیه‌ماهی از غذاهای محلی این جزیره است .

غذاهای محلی قشمغذاهای محلی قشم

قشم در گروه سرزمین‌های گرم و خشک قرار می‌گیرد و این در حالی است که رطوبت نسبی هوا در قشم بالاست. فشار هوا در قشم بین ۱۰۱۵ تا ۱۰۱۸ میلی‌بار جیوه‌است که در تابستان به دلیل گرمای زیاد، فشار هوا به کمتر از ۱۰۰۰ میلی‌بار می‌رسد. دمای متوسط سالیانه جزیره قشم حدود ۲۶ درجه سانتی‌گراد، با متوسط حداکثر و حداقل دمای روزانه به ترتیب ۳۳ و ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. اختلاف درجه حرارت فصلی این جزیره بسیار زیاد است. گرم‌ترین زمان‌ها ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور و سردترین ماه‌ها دی و بهمن است. در جزیره قشم حداکثر و حداقل دمای مطلق ۴۶ و 16 درجه سانتی‌گراد به ثبت رسیده‌است.

آب وهوای قشم

شهر قشم در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده‌است و به رغم آنکه این شهر نسبت به کل جزیره مرکزیت هندسی ندارد، اما به علت موقعیت مهم استراتژیک آن (دید گسترده به جنوب، شمال و شرق، دید به تنگه هرمز، نزدیکی به بندرعباس و...) از قدیم واجد اهمیّت بوده و عمده‌ترین سکونتگاه جزیره محسوب می‌شده‌است.به دلیل بازار پر رونق و ورود کالا های بسیار مهم از کشور های حاشیهٔ خلیج فارس به این جزیره ، وجود بنادر مهم و همچنین بنادر اختصاصی بسیار مهم می باشند . جزیره های بزرگ پیرامون قشم: جزیره هنگام ، هرمز و لارک هستند.

درباره قشم