Monday , 22 July 2019
  • :
  • :

ارزروم وسیع ترین شهر شرق ترکیه میباشد و این شهر ۲۸۰ کیلومتر بعد از بازرگان و در راه آنکارا و استانبول قرار دارد آب و هوای این شهر در زمستان سرد و برفی و تابستان خنک است. میانگین دمای هوا در زمستان ۱۱- است که گاهی تا ۳۰- همراه با بارش برف سنگین هم میرسید در ارتفاعات جنوب این شهر پیست اسکی مشهور پالان دوکن قرار دارد. که امکانات مناسب اسکی در آن فراهم است.

ارزروم بر روی شیب تند چند تپه ساخته شده است در شهر ارزروم برعکس شهرهای کوچک ترکیه خبری از خیابان های سنگفرش نیست و همه خیابانها آسفالتند. فروشگاه میگروس و کارفور در خیابان ایستگاه راه آهن شعبه دارند خیابان اصلی شهر٬ خیابان جمهوریت است با پهنای نه چندان زیاد. دستبندها، گردنبندها، سنجاقهاى سینه، گلآویز و تسبیح ساخته شده از سنگ از صنایع دستی شهر ارزروم است.دانشگاه اتاتورک ارزروم با ۴۲۰۰۰ دانشجو جزء بزرگترین دانشگاههای ترکیه است.

ارزروم در زبان فارسی به معنای سرزمین رومیان میباشد جمعیت این شهر حدود ۴۰۰ هزار نفر است.
محل ایستگاه راه آهن ارزروم انتهایی ترین ایستگاه شرق ترکیه میباشدو این شهر را به شهرهای غربی ترکیه متصل مینماید .

روزانه ساعت ۸.۳۵ صبح قطار Doğu Express از استانبول به سوی ارزروم حرکت میکند و در آنکارا ٬ اسکی شهر ٬ سیواس و ارزنجان و ارزروم توقف دارد. علاوه بر آن قطار Erzurum Express روزانه از آنکارا به سمت ارزروم حرکت میکند که این قطارها راحتتر هستند.