Sunday , 16 June 2019
  • :
  • :

یکی از مراسم و آداب مردم تهران قدیم ، پختن و توزیع انواع نذری ها میان اهل محل بود این نذرها عبارت بودند از پلو خورش ، شله زرد ، آش شله قلمکار ، حلوا به اضافه شربت و سایر مخلفات ، نذری پلو  بعضی از خانواده ها سمنو نذر می کردند و با توجه به مهاجرت های فراوان در تهران انواع گویش ها است ولی عمدتا همان زبان فارسی است .

آداب ورسوم  ومذهب تهران

مجتمع تجاری دنیای نور  ،   مرکز خرید سمرقند    ،  مرکز خرید شیری        ،      مرکز تجاری مروارید

پاساژ ونک        ،            مرکز خرید تندیس     ،           مرکز خرید تجاری سئول

مراکز خرید تهرانمراکز خرید تهران

بين اهالي تهران از نيم سده قبل انواع غذاها متداول بوده است : آش زين العابدين كه نوعي نذري است ، آش شله قلمكار كه در دوره فتحعلي شاه در سرخه حصار با تشريفات خاصي در ايام نوروز پخته مي شد ، آش دنداني كه براي بچه اي كه مي خواهد دندان در بياورد مي پزند ، سمنو ، آبگوشت سر خرمني ، انواع ديگر غذاها و خوراك مانند : دم پختك ، قرمه ، اشكنه ، حليم ، آش رشته ، شوربا ، آبگوشت معمولي ، آبگوشت بزباش ، آبگوشت قرمه ، كله پلو ، ماهي پلو ، نان كارننه ، نان ساجي ، نان پنجه كش ، ترشي هندوانه ، ترشي كلك ، نان شيريني ، تافتون ، شيرمال

غذاهای سنتی تهران

صنایع دستی: بیشتر صنایع دستی استان تهران عبارتند از: قلم زنی روی مس و برنج، خراطی و سبد بافی، خاتم کاری، شیشه گری، تراش و نقاشی روی شیشه، زیلوبافی، نقاشی روی چرم، قالی بافی و چاپ باتیک، سفال گری، حصیر بافی، ورنی بافی و دست بافی، جاجیم و گلیم، چنته، روبه پشتی، جوال، خورجین.

سوغات استان تهران سبزی های کوهی و دوغ دماوند، سوهان شهر ری، انگور و کشمش شهریار

سوغات وصنایع دستی تهرانسوغات وصنایع دستی تهران

آب و هوای شهر تهران تاثیرگرفته از کوهستان در شمال (نسیم توچال) و دشت در جنوب است. جز منطقه‌های شمالی تهران که تحت تأثیر کوهستان، تا اندازه‌ای معتدل و مرطوب هستند، آب و هوای دیگر منطقه‌های شهر کمابیش گرم و خشک و در زمستان‌ها اندکی سرد است. مهم‌ترین منبع بارش در این شهر بادهای مرطوب مدیترانه‌ای و اطلسی هستند که از سوی غرب می‌وزند. رشته کوه البرز همچون سدی از نفوذ بسیاری از توده‌های هوا جلوگیری می‌کند، از همین روی سبب گردیده که هوای تهران از یک سو خشک‌تر و از سوی دیگر از آرامش نسبی برخوردار باشد.

آب وهوای تهران

فارغ ازفضای شلوغ و پرترافیک تهران در اطراف تهران، جاهای زیادی به غیر از جاده چالوس، دربند و درکه و توچال وجود دارد: جویبارهای فصلی، مزرعه‌های پرورش‌‌گل در روستاهای اطراف، دامنه‌های دماوند، قلعه‌ها، بازارها و موزه‌ها. تهران دیدنی و زیباست بخش‌هایی از این زیباهایی منحصر به فرد شهر تهران: آبشارها دوقلو، کمرد، سنگان، پیچ ادران. در اطراف تهران آبشارهای زیادی است که آبشار دو قلو از زیباترین آنهاست که در ارتفاع دو هزار 700متری ارتفاعات دربند و در زیر پناهگاه شیرپلا قرار دارد.چشمه های آبعلی هراز، ‌قلعه دختر، اعلا، تلخ آب، آب گرم لاریجان، چشمه شور، چشمه آب اسک و دره های دره کن سولقان (‌شمال شرقی تهران) هملون، وزباد ،‌کشار، آهنگرک، دو چناران، وارنگرود، کردان، واریان ارنگه ،‌اوشان و فشم، دره چالوس و اوین.

جاذبه های گردشگری تهرانجاذبه های گردشگری تهران

ارتفاع از سطح دریا 1110 متر و جمعیت آن 7797520 نفر است. این شهر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای  غرب آسیاو بیست و هفتمین شهر بزرگ دنیا است.اين‌ شهر، قبل‌ از دوره‌ صفويان‌، يكي‌ از روستاهاي‌ ري‌ بود. در زمان‌ حمله‌ مغول‌ شهرري‌ ويران‌ و وعده‌ زيادي‌ از جمعيت‌ آن‌ به‌ روستاي‌ تهران‌ مهاجرت‌ كردند و موجبات‌ رشد و گسترش‌ آن‌ را فراهم‌ آوردند. در دوره‌ صفويه‌، شاه‌ طهماسب‌ صفوي‌ اين‌ شهر را به‌ پايتختي‌ خود برگزيد و در اين‌ دوره‌، ۱۱۴ برج‌ به‌ تعداد سوره‌هاي ‌قرآن‌ در تهران‌ بنا كردند و زير هر برج‌ يك‌ سوره‌ قرآن‌ قرار دادند و چهار دروازهران‌، قزوين‌، دولاب‌ و حضرت‌عبدالعظيم‌ در اين‌ دوره‌ ساخته‌ شده‌ بود. در دوره‌ قاجاريه‌ نيز اين‌ شهر پايتخت‌ رسمي‌ ايران‌ بود و آثار بسياري‌ در آن‌ ساخته‌ شده‌.  در دوره‌ پهلوي‌ تهران‌ همراه‌ با نوسازي‌ توسعه‌ يافت‌. در حال‌ حاضر شهر تهران‌ پايتخت‌ ايران‌ و يكي‌ از بزرگترين ‌شهرهاي‌ جهان‌ است‌.

درباره شهر تهران