اخذ ویزای شینگن – مدارک مورد نیاز – انواع آن

انواع ویزای شینگن 

ویزای شینگن چند نوع دارد و مدارک معتبری برای اخذ آن نیاز است. مهم است بدانیم چطور برای آن اقدام کنیم که ریجکت نشویم و حتی یتوانیم ویزای کانادا را نیز بگیریم.

ویزای شینگن ترانزیت نوع A

با اخذ ویزای شینگن نوع A می توانید با هواپیما وارد فرودگاه مقصد شوید و در کمتر از چهل و هشت ساعت خاک آن کشور را با هواپیما ترک کنید. این ویزا بیشتر زمانی قابل اخذ است که نیاز به تغییر خط هوایی داشته باشید و یا این که هواپیما نیاز داشته باشد در آن مقصد، سوخت گیری کند. به این ترتیب می توانید به راحتی وارد کشور مقصد شوید و پس از برطرف شدن مشکل، از طریق مرزهای هوایی فرودگاه را به مقصدی دیگر ترک کنید. چون ویزای نوع A به مسافران این امکان را می دهد تا بتوانند ویزای ترانزیت هوایی را بگیرند. به این ویزا، به اصطلاح ویزای ترانزیت گفته می شود.

ویزای شینگن ترانزیت

این ویزا نیز یکی از ویزاهای ترانزیت است. چهل و هشت ساعت فرصت دارید تا خاک کشور مورد نظر را به مقصد دیگر از راه مرزهای زمینی یا آبی ترک کنید.

ویزای شینگن توریستی

با اخذ ویزای توریستی می توانید در کمترین زمان ممکن به کشور مقصد سفر کنید و این امکان را دارید که حداکثر به مدت نود روز، در خاک کشور مقصد اقامت داشته باشید.

ویزای شینگن بلند مدت

ویزای مولتی یا چند بار ورود است که به متقاضیان این امکان را می دهد تا به مدت پنج سال به خاک این کشور رفت و آمد داشته باشند. پس از گذشت پنج سال می توان مجددا برای اخذ ویزا اقدام کرد. این ویزا بیشتر توسط افرادی اخذ می شود که فرزندشان در این کشور مشغول تحصیل هستند و یا اقامت دارند.

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

انتخاب نوع ویزا

اولین مرحله داشتن شرایط اخذ ویزای شینگن این است که نوع ویزای خود را انتخاب کنید. اگر قصد تحصیل در کشور مقصد را دارید باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید. در صورتی که برای گردش به مقصد می روید هم باید برای اخذ ویزای شینگن توریستی اقدام نمایید.

اخذ وقت سفارت

با توجه به نوع ویزایی که برای اخذ آن می خواهید اقدام نمایید، باید وقت سفارت بگیرید. به عنوان مثال برای گرفتن ویزای آلمان، وقت سفارت آلمان تحصیلی حداقل 36 ماه زمان می برد اما وقت سفارت آلمان توریستی در کمتر از سه ماه قابل اخذ است. در مورد دیگر کشورها نیز این موضوع صادق است.

تهیه و ترجمه مدارک

 مدارکی که سفارت می پذیرد به صورت کلی یکسان است اما در برخی موارد تفاوت هایی هم وجود دارد. با توجه به قوانین کشورها باید به دقت بررسی کنید که سفارت چه می خواهد و مطابق همان، اقدام کنید. مدارکی که ارائه می دهید باید دارای استانداردهای خاصی باشند در صورتی که کم و کاستی داشته باشد، درخواست شما رد خواهد شد. پس با توجه به چک لیست سفارت، مدارک خود را کامل و بدون نقص تهیه کنید و به دست دارالترجمه بسپارید. مطمیئن شوید قبل از وقت سفارت، آن ها را نحویل می گیرید. درج مهر دارالترجمه رسمی بر روی آن ها، الزامی است.

هر کشور برای ترجمه مدارک، قوانین مشخصی دارد. به عنوان مثال برای سفر به کشور اسپانیا پس از اخذ وقت سفارت اسپانیا ، باید مدارک را به اسپانیایی ترجمه کنید. در صورتی که برای اخذ ویزای شینگن آلمان می توانید مدارک را به زبان فارسی هم ارائه دهید. البته بیشتر کشورها مانند ایتالیا مدارک را به زبان انگلیسی تحویل می گیرند.

مراجعه حضوری به سفارت

با کلیه مدارک و البته کل مبلغ صدور ویزا، به سفارت مراجعه کنید. سفارت مدارک را از شما دریافت می کند و پس از آن می توانید به راحتی منتظر پاسخ  بمانید. سفارت در کمترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهد داد. برخی از سفارت ها با توجه به قوانین ممکن است با شما مصاحبه کنند.

دریافت پاسخ سفارت

پس از گذشت دو تا چهار هفته سفارت پاسخی را به شما ابلاغ می کند. این پاسخ ممکن است مثبت و یا منفی باشد. در صورتی که پاسخ سفارت به درخواست شما مثبت باشد، می توانید ویزای خود را اخذ کنید در غیر این صورت؛ دو تا چهار ماه بعد با برطرف کردن علت ریجکت شدن، دوباره برای اخذ ویزا اقدام کنید.

تضمین ویزا: البته در این راه باید بسیار هوشیار باشید زیرا افراد سودجو با اخذ هزینه ها گزاف از شما، سرویسی ارائه نمی دهند. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که ویزای شینگن تضمینی تنها زمانی ممکن است که مدارک شما کامل و بدون نقص باشد.

برای اخذ ویزای شینگن چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک شناسایی

شناسنامه و در برخی وارد کارت ملی

پاسپورت

با این شرایط که از تاریخ پایان سفر تا انقضای پاسپورت، حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشد.

عکس

2 قطعه عکس رنگی بدون حاشیه و پس زمینه

سند ملکی

سند ملکی شما به عنوان ضمانت از شما گرفته نخواهد شد و صرفا جهت ارائه دارایی های شما به سفارت است.

مدارک شغلی

با توجه به نوع شغل شما باید مدارک آماده شود که برای این مورد بهتر است با کارشناسان مجرب مشورت کنید تا بر اساس نوع شغلی که دارید به شما در آماده سازی این مدارک کمک کنند.

مدارک مالی

پرینت گردش حساب 4 تا 6 ماهه شما، به همراه گواهی تمکن مالی (این موارد باید با هم همخوانی داشته باشد). به عنوان مثال اگر شغل شما کارمند با حقوق ماهانه 3 میلیون تومان می باشد باید پرینت حساب و مانده حساب شما با میزان درآمد شما همخوانی داشته باشد تا برای سفارت ابهام بوجود نیاید. در حال حاضر با توجه به بالا رفتن نرخ ارز به این نکته توجه کنید که تمکن مالی شما به میزان 7 تا 10 هزار دلار به معادل ریالی آن باشد.

مدارک نشان دهنده هدف سفر و محل اقامت

در صورتی که دعوتنامه از بستگان و دوستان خود ندارید می بایست برای کل روزهای سفر خود هتل رزرو کنید و واچر هتل را به سفارت ارائه دهید. در صورتی که از سوی نزدیکان خود دعوتنامه برای شما ارسال شده است، حتما باید در آن قید شود که در مدت زمان سفر، محل اقامت شما را فراهم می کنند و حتما مدارک اقامتی دعوت کننده نیز به پیوست، برای شما ارسال شود.

رزرو بلیط هواپیما

حتما باید تاریخ رفت و برگشت آن، با تاریخ شروع و پایان رزرو هتل یا دعوتنامه، یکی باشد در غیر این صورت سفارت از شما قبول نخواهد کرد.

بیمه مسافرتی معتبر

بیمه مسافرتی معتبر با پوشش حداقل 30 هزار یورو است که باید کپی آن را در روز مصاحبه به سفارت ارائه کنید.

پول نقد به یورو

در روز مصاحبه (بجز سفارت سوئد) در بقیه موارد حتما باید هزینه انگشت نگاری را به صورت نقدی (به یورو) پرداخت کنید. پس حتما پول نقد، همراه داشته باشید. هزینه ویزای شینگن در برخی سفارت ها 60 در برخی 81 و در برخی موارد، همراه با خدمات ویژه تا 130 یورو است.

تفاوت ویزای شینگن و ویزای کانادا

یکی از نکاتی که شاید درباره ویزای شینگن شنیده باشید، ارتباط ویزای شینگن و کانادا است. برای این که بتوانید ویزای کانادا را اخذ کنید باید ویزای شینگن داشته باشید، این جمله ای است که به تازگی خیلی گفته می شود. برای اخذ ویزای کانادا باید تاریخچه سفری قوی داشته باشید.

در این که ویزای شنیگن بسیار معتبر است و تأثیر بسیار مثبتی بر روی ویزای کانادا دارد شکی نیست، اما اگر تاریخچه قوی در سفر به کشورهایی مانند هند، چین، ژاپن، استرالیا و … داشته باشید، می توانید ویزای کانادا را نیز بگیرید. پس تنها داشتن ویزای شینگن منجر به اخذ ویزای کانادا نخواهد شد.

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *