راهنمای سفر به هند

راهنمای سفر به هند

اگر قصد خرید تور هند را دارید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

پیش شماره: +91

زبان رایج: هندی

واحد پولی: روپیه

شهرهای مهم: بمبئی، دهلی، آگرا، جیپور، گوآ

اخلاف ساعت با ایران: 2:00+

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان (هندی: भारत गणराज्य؛ تلفظ: بْهَارَتْ گَنَرَاجْیَه) کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو است. هند از شمال غربی با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه‌است. همچنین هند از غرب با دریای عمان، از شرق با خلیج بنگال، و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد.

پهناوری هند ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع (هفتم در جهان، ۲ برابر ایران) است. بیشتر سرزمین هند پست و هموار است و رشته‌کوه هیمالیا که در شمال کشور قرار دارد باعث شده‌است که رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا نفوذ نکند و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز است. این موضوع باعث شده‌است که این کشور بتواند جمعیّت بسیاری را در خود جای دهد.

اطلاعات لازم برای سفر به هند

بهترین زمان سفر به هند :

بهترین معیار برای سفر به هندوستان آب و هوای آن است که البته موسم بارندگی توصیه نمی شود. همچنین بهتر است در زمان اوج سفر در ماه های زمستانی مانند نوامبر و مارس به عنوان توریست به این کشور نروید. همچنین از دسامبر تا ژانویه جمعیتی زیاد از محلی ها و دیگر توریست ها که به مناطق جنوبی تر مانند سواحل گوا می روند.

آب و هوا :

هند به علت وسعت زیادش در بردارنده چندین نوع آب و هواست که در هر منطقه متغیر است. جالب اینجاست که در هندوستان یک سال شش فصل است: بهار، تابستان، فصل بارندگی، نیمه ابتدایی پاییز، نیمه انتهایی پاییز و زمستان اما به طور کلی میتوان به سه فصل کلی تقسیم کرد: تابستان، زمستان و موسم بارندگی.

ساعات اداری :

بانک ها در هند و در طول هفته از 10 صبح الی 2 بعد از ظهر و شنبه ها تا ظهر باز هستند ولی در شهرهای بزرگتر از 9:30 تا 5 و شنبه ها تا 2. بیشتر موزه ها روز دوشنبه تعطیلند، تاج محل و دیگر بناهای اسلامی در روز جمعه. همچنین بیشتر خرده فروشها و مغازه های کوچک یکشنبه ها تعطیل اند.

برق :

220 تا 240 ولت.

مالیات :

در هتل ها مالیات با توجه به میزان خدمات، سطح هتل و موقعیت هتل از لحاظ شهری و منطقه ای متفاوت است و از 5% تا 12.5% متغیر است. مالیات های رستوران ها نیز استان به استان با هم فرق دارند ولی به طور کلی میتوان آن را در محدوده 10% تا 15% منظور کرد.

انعام :

در هند افرادی هستند که واقعاً محتاج غذای روزانه شان هستند پس به شما که به عنوان یک توریست به آنجا میروید به چشم یک ثروتمند نگاه میکنند بنابراین بهتر است همیشه 20 یا 30 روپیه آماده داشته باشید، برای مثال انعام کسی که یک روز کامل را به شما اختصاص داده می تواند 200 تا 300 روپیه باشد.

اطلاعات گردشگری :

برای اطلاعات بیشتر گردشگری می توانید به سایت www.incredibleindia.org مراجعه فرمایید.

سرویس بهداشتی :در هند مهمترین نکته در مورد سرویس های بهداشتی محلی به همراه داشتن دستمال است، زیرا معمولاً به خاطر مشکل ساز بودنش در سیستم های سرویس از آن استفاده نمی کنند.

شهرهای مهم هند:

دهلی

شهر دهلی در 200 کیلومتری شمال غرب آگرا،261 کیلومتری شمال شرق جیپور و 604 کیلومتری شمال شرق جادپور واقع است.

این شهر پایتخت بزرگترین دموکراسی جهان است که دارای جمعیتی معادل 14 میلیون نفر، به مساحت 1500 کیلومترمربع می باشد. توان مالی مردم در مناطق مختلف آن بسیار متفاوت است ولی وجه مشترک تمامی قسمت هایش تراکم بسیار زیاد مردم است. برخی از ساکنین دهلی، حتی با وجود اینکه در شهرهای دیگر متولد شده اند اما نسبت به این شهر حس تعلق خاصی داشته و آن را خانه می نامند.

در این شهر، حتی با وجود سیاست های منطقه ای و سیاستمداران متعدد در قسمت های مختلف، باز هم مناطق فقیر نشین رو به افزایش هستند اما باز هم پیشرفته ترین شهر هند به حساب می آید.

حتی با وجود گفته های پیشین به دلیل مرکزیت راه های مسافرتی آن به دیگر مناطق و قدمت تاریخی این شهر، دهلی را می توان به عنوان بهترین آغاز برای کشف شمال هند دانست. این شهر باستانی مملو است از تندیس ها و خرابه هایی که بعضی از آنها را در نقشه های توریستی هم نمی توان یافت. از میان آنها میتوان به این چند مورد اشاره کرد: برج “Qutb Minar” ساخته شده در 1199 توسط “قطب الدین آیبّک” پادشاه ترک، ” Jantar Mantar” ساخته شده توسط “Jai Singh”در 1725، “tomb of the 14th-century Sufi saint” توسط شیخ نظام الدین اولیا، “garden tomb” باغ پادشاه مغول همایون در قرن 16،”Shahjahanabad” و پارک “Rajghat”.

هتل های دهلی

جاذبه های گردشگری دهلی

رستوران های دهلی

مراکز خرید دهلی

آگرا

شهر آگرا در 200 کیلومتری جنوب شرق دهلی، 60 کیلومتری شرق “Bharatpur” و 120 کیلومتری شمال “Gwalior” واقع است.

این شهر خانه سه نسل یکی از پویاترین سلسله های جهان در قرون وسطی می باشد. استعداد فراوان و ثروت وافر آنان را بر روی سنگ ها و مرمر ها به جا مانده در این شهر می توان مشاهده کرد. در این شهر چند نمونه از بهترین معماری های مغولی که معروفترین آنان “تاج محل”میباشد وجود دارند. گردش در خیابان های آگرا لطف خاص خود را دارد. با توجه به گذشته پربار و ساختمان هایی پابرجا حداقل دو روز کامل را باید برای تماشای زیبایی های این شهر اختصاص داد، البته به همراه یک راهنمای تور با تجربه. بهترین جای ماندن برای توریست ها “Amarvilas” مجلل است، جایی که از هر اتاق آن میتوانید منظره ای زیبا از تمام شهر را مشاهده نمایید.

هتل های آگرا

جاذبه های گردشگری آگرا

رستوران های آگرا

مراکز خرید آگرا

جیپور

پس از استقلال یافتن هندوستان، جیپور تبدیل شد به پایتخت تبلیغاتی “Rajputana”. بنیانگذار آن، دومین “Maharaja Sawai Jai Singh” بود، کسی که در علوم سیاسی، ریاضی و فضایی تبحر داشت. وی در سن 13 سالگی به تاج و تخت رسید.

این شهر اولین شهر هند است که از سال 1727 و به مدت 8 سال شاهد برنامه ریزی دقیق شهرسازی با اصول پی ریزی شده توسط “Shilpa Shastra” معمار نابغه دوران باستان بود. دیوارهای بلندی دور تا دور شهر را در بر گرفته اند و جالب ترین طرح های این هنرمند خیابانهای عریض و مستقیمی هستند که تمام شهر را به 9 قسمت تقسیم کرده که به اصطلاح هندی هر کدام “chokris” نامیده می شوند که ظاهراً مشخص کننده نه بخش از جهان (بر اساس طالع بینی هندی) هستند. هر بخش نام یکی از کسانی ست که در آن طبقه از اجتماع و در آن بخش مشغول تمرین مهارت های خاص خویش بودند.

جیپور به عنوان “شهر صورتی” معروف است که این لقب جالب ناشی از رنگ صورتی دیوارها و ساختمان های قسمت قدیمی شهر است.

گوا جزیره ایست که عاشقان سفر را به گونه ای مجذوب خود میکند که این توریست ها حاضرند در فروشگاه ها حتی آخرین تکه لباس خود را بفروشند تا بتوانند فقط یک روز بیشتر بمانند. گوا علاوه بر جنبه توریستی، چهره خود را به عنوان جزیره ای با گذشته تاریخی متاثر از فرهنگهای پرتغال و هند از دیگر شهرها مجزا ساخته است.

در سال 1498 پرتغال آن را به نام “Pearl of the Orient” تحت سلطه خود درآورد و تا 1961 آنجا ماند که تأثیر غیرقابل تغییری در مردم و منطقه گذاشت. تعداد زیادی از مردم کاتولیک هستند و نام هایی پرتغالی دارند که توسط اجدادشان و کشیش ها گذاشته شده اند.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *