راهنمای سفر به مالزی

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است.

مالزی دربردارنده دو ناحیه جغرافیائی است و دریای جنوبی چین آن‌ها را از هم جدا می‌کند: شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد.

اطلاعات لازم برای سفر به مالزی

بهترین زمان سفر به مالزی :

برای رفتن به مالزی دو بازه زمانی بیشتر رونق دارد. یکی از آن ها از ابتدای دسامبر شروع شده و تا پایان ژانویه ادامه دارد که تعطیلات سال نو میلادی و همچنین چینی است.

دومی در ماه های ژوئن، جولای و آگوست بوده که در این زمان بیشتر مسافران از خاورمیانه هستند. در بیشتر کشورها تعطیلات مدارس در این ماه هاست و زمان مناسبی برای سفر میباشد.

اواخر سپتامبر تا دسامبر مالزی بسیار خلوت و آرام می باشد.

آب و هوا :

معمولا میانگین دمای روزانه در مالزی بین 22 تا 32 درجه سانتیگراد است. در مناطق مرتفع تر میانگین هوا 21 درجه در روز و 10 درجه در شب است. در ماه های آوریل و مارچ بیشترین میزان رطوبت و در ماه های اکتبر و دسامبر هم رطوبت بالایی وجود دارد. کم بارش ترین ماه های سال ژوئن و جولای هستند.

ساعات اداری :

بانک ها روزهای دوشنبه تا جمعه ازساعت 9:30 صبح تا 3 بعدازظهر مشغول به کارند. ادارات دولتی دوشنبه تا جمعه از ساعت 8 تا 12:45 و 14 تا 16:15 فعالیت می کنند. فروشگاه های کوچک مانند سوپر مارکت ها صبح ها زودتراز بقیه فعالیت خود را شروع کرده و دیرتر هم به کار خود خاتمه می دهند ( 6 صبح تا 9 شب ). اغلب فروشگاه ها شنبه ها و یکشنبه ها عصر تعطیل هستند و قبل از ناهار شلوغ ترین ساعت کاریشان می باشد. مابقی فروشگاه ها از 9:30 صبح تا 7 شب فعالند. فروشگاه های بزرگ و مراکز خرید دیرتر از بقیه شروع به کار می کنند( حدود 10:30 تا 11 صبح ) و 8:30 تا 9 شب ساعت خاتمه کارشان می باشد.

خدمات پزشکی :

همه هتل ها و استراحت گاه ها پزشکان گوش بزنگ مسلط به زبان انگلیسی دارند که این پزشکان مستقیما برای درمان به اتاق شما مراجعه می کنند و در صورت نیاز شما را تا بیمارستان محلی همراهی می کنند.

برق :

ولتاژ برق مصرفی در مالزی 220 تا 240 ولت بوده و پریز های برق آنها سه شاخه می باشند. در سفر به مالزی بهتر است مبدل سه شاخه همراه داشته باشید.

مالیات :

بعضی از هتل ها 5% مالیات و 10 % حق سرویس دریافت می کنند. رستوران های بزرگ نیز 5% مالیات و 10% حق سرویس به صورت حساب های خود اضافه می کنند. در حالی که کافی شاپ های کوچک و فروشنده های خرد هیچ هزینه اضافی از شما مطالبه نمی کنند. بسیاری از کالاهای مورد نیاز گردشگران مانند: صنایع دستی، لوازم دوربین، وسایل ورزشی، آرایشی و دستگاه های برقی کوچک معاف از مالیات هستند امابرای خرید سایر کالاها مانند: لباس، کفش و … مبلغ کمی مالیات باید بپردازید.

انعام :

در مالزی کسی انتظار انعام ندارد اما بهتر است برای خرید های کوچک دو رینگیت و رستوران ها و هتل های گران قیمت 5 رینگیت انعام داده شود.

آب :

در کوالالامپور گفته می شود آب لوله کشی قابل شرب است ولی همه محلی ها آب را قبل از استفاده می جوشانند. در کل بهتر است از بطری های آب استفاده کنید که قیمت یک بطری 1.5 لیتری بین 2 تا 7 رینگیت است.

سرویس بهداشتی :

برای اینکه در مالزی بتوانید سرویس بهداشتی در مکان های عمومی بیابید بهتر است از ره گذران بپرسید: Tandas. برای آقایان Lelaki و خانم ها Perempuan. برای استفاده از سرویس ها باید پول پرداخت کنید. همیشه کسی بیرون سرویس های بهداشتی منتظر شماست که از شما 20 رینگیت مطالبه کند و اگر خواهان دستمال هم باشید باید 30 رینگیت پرداخت کنید. در کل بهتر است از سرویس های بهداشتی داخل هتل ها، فروشگاه های بزرگ و رستوران ها استفاده کنید.

مهمترین شهرهای مالزی

کوالالامپور

پیشرفته ترین و مدرنترین شهر مالزی است. هتل های مدرن سربه فلک کشیده با کلاس بین المللی، مراکز خرید جذاب و غذاهای محلی و بین المللی بخشی از جاذبه های این شهر است.

این شهر در حدود سال 1857 طی انقلاب صنعتی شروع به رشد کرد. پیشرفت آن توسط سه گروه انجام شد. 1: شهروندان بریتانیایی 2: ساکنان بومی مالای 3: چینی ها

پیشرفت کوالالامپور همراه شد با مهاجرت کارگران چینی، مالایی های روستاها و شهرهای اطراف و هندی های مهاجر همیشه همراه بریتانیایی ها. کم کم ساختمان ها و مراکز اداری شکل گرفت و کوالالامپور که روستایی بود کنار رودخانه Klang به مرور تبدیل به شهری بزرگ شد.

امروزه مرکز شهر در میدان Merdeka مرکز گذشته کوالالامپور است. ساختمان هایی نظیر ساختمان سلطان عبدالصمد، ایستگاه راه آهن قدیمی کوالالامپور و … نمونه های خوبی از تاثیر معماری انگلیسی می باشند.

قسمتی جنوبی میدان Merdeka محله چینی هاست. در Jalan petaling ، فروشگاه ها و دست فروش های غذا بیش از همه به چشم می خورند. در میان رودخانه می توانید باغ دریاچه را بیابید. محل بزرگی است که باغ پرندگان کوالالامپور، پارک پروانه ها و چندین باغ جذاب در آن واقع شده اند.

هتل های کوالالامپور

جاذبه های گردشگری کوالالامپور

رستوران های کوالالامپور

مراکز خرید کوالالامپور

پنانگکلمه پنانگ برگرفته از یک کلمه مالایی ( پینانگ ) است که نام یک گونه گیاهی ست. در قرن پانزدهم مکانی بسیار خلوت بوده و ساکنین آن جوامع بسیار کوچک مالایی بوده اند. کم کم ساکنان بازرگان جنوب هند به آن مهاجرت کردند. در سال 1786، فرانسیس لایت، مامور شرکت بریتانیایی هند شرقی متوجه شد که این جزیره در نقشه مسیرهای تجاری چین، هند و اروپا قرار دارد و اقدام به ساخت شهر جورج تاون در قسمت شمال شرقی جزیره کرد و علت انتخاب این نام ، پادشاهی جرج سوم در آن زمان در بریتانیا بود. جرج تاون به مرور اروپایی ها، عرب ها، هندی ها، ساکنان جنوب چین را به خود جذب کرد و آنان شروع به کسب و کار در آن منطقه کردند. ولی هرگز برای انگلیس مفید نبود به خصوص زمانی که در سال 1819 سر استمفورد رافلز آنجا را به عنوان یکی از نقاط تجاری سنگاپور برگزید. در اواخر قرن نوزدهم پنانگ از رونق افتاد، تا سال 1957 که اقتصاد آن مجددا شکوفا شد. امروزه این جزیره جز مالزی حساب شده و 285 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن کمی بیش از یک میلیون می باشد که اغلب از چینی ها تشکیل شده است.

هتل های پنانگ

جاذبه های گردشگری پنانگ

رستوران های پنانگ

لنکاویجزیره لنکاوی جایی است که دریای زیبای آندامان با تنگه مالاکا تلاقی می کند. از سال 1990 گردشگران مالزی این جزیره را به عنوان یک مکان گردشگری جدید انتخاب کرده اند. اکنون، بعد از دو دهه تلاش یکی از بهترین مقاصد گردشگری مالزی است. لنکاوی خود یک مجمع الجزایر است که بین 99 تا 104 جزیره را شامل می شود.

هتل های لنگکاوی

جاذبه های گردشگری لنگکاوی

رستوران های لنگکاوی

مراکز خرید لنگکاوی

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *