راهنمای سفر به سنگاپور

راهنمای سفر به سنگاپور

 

زبان رایج: انگلیسی و مالایی
پیش شماره: +65
واحد پولی: دلار سنگاپور
شهرهای مهم: سنگاپور
اختلاف ساعت با ایران: +4:30

جمهوری سَنگاپور کشور-شهری در جنوب شرقی آسیا است و پایتخت آن سنگاپور است. سنگاپور در جنوب شبه جزیره مالایا واقع شده و کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا است.

سنگاپور در شمال خط استوا قرار دارد. کشوری ثروتمند و مدرن است. مالزی و اندونزی تنها همسایه‌های سنگاپورند. پیش از حضور کشورهای اروپایی در منطقه، منطقه‌ای که امروزه به عنوان سنگاپور شناخته می‌شود فقط منطقه ماهیگیری مالایی در مصب رودخانه سنگاپور بود. سنگاپور از سال ۱۸۲۴ تا ۱۹۶۳ میلادی، به غیر از سه سال در زمان جنگ جهانی دوم یکی از مستعمرات بریتانیا بود. در سال ۱۹۴۲ سنگاپور که هنوز مستعمره بریتانیا بود، توسط ژاپن اشغال می‌شود و نیروهای بریتانیایی مجبور به ترک آن شدند که این واقعه توسط وینستون چرچیل «بزرگترین هزیمت تاریخ بریتانیا» نامیده شد. پس از پایان جنگ، در سال ۱۹۴۵ میلادی سنگاپور مجدداً توسط نیروهای بریتانیایی بازپس گرفته شد. هجده سال بعد در سال ۱۹۶۳ سنگاپور به عنوان عضوی از فدراسیون مالزی استقلال خود را از بریتانیا بدست آورد. این کشور در نهایت دو سال بعد در سال ۱۹۶۵ از مالزی جدا شد و به این ترتیب جمهوری سنگاپور شکل گرفت.

این کشور که از تعدادی جزیره تشکیل شده، در جنوب شرقی آسیا واقع شده و یکی از مراکز بزرگ تجاری داد و ستد کالا در جهان است. سنگاپور و یکی از ۳ کشور-شهر مستقل کنونی در جهان است. از زمان استقلال در سال ۱۹۶۵، به یکی از پررونق‌ترین کشورهای جهان تبدیل شده و امروز یکی از پرترافیک‌ترین بندرهای دنیاست. سنگاپور از لحاظ ذخایر معدنی کشوری فقیر است، اما اقتصاد آن که متکی بر بخش خدمات و صنعت است، رشد و شکوفایی فراوانی داشته و این کشور را به یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا تبدیل کرده‌است. به نحوی که هم‌اکنون چهارمین مرکز اقتصادی بزرگ دنیا، دومین بازار بزرگ قمار و کازینو و سومین مرکز بزرگ پالایش نفت در دنیا محسوب می‌شود.

آب و هوای این کشور گرم و مرطوب است و میانگین بارش سالانه در آن به بیش از ۲۳۴۰ میلیمتر می‌رسد.

اطلاعات لازم برای سفر به سنگاپور

بهترین زمان سفر به سنگاپور :

مسافرت های تجاری باعث شده است سنگاپور در تمام سال مقصد تاجران باشد. البته بعضی هتل ها گزارش کرده اند در ماه های جولای و آگوست بازار سفرهای تجاری کساد شده و سفرهای تفریحی رونق می یابد.

اوج سفرهای پاییزی در فاصله ماه های دسامبر و ژوئن است و با پایان یافتن جشن های سال نو چینی از حجم سفرها کاسته می شود.

آب و هوا :

از آنجاییکه سنگاپور 137 کیلومتر بالاتر از خط استوا قرار دارد، همیشه گرم است. به جای تنوع فصل های در سنگاپور فقط چند ماه از سال هستند که به اندازه سایر ماه ها گرم نیستند. تنها پارامتر متغیر در آب و هوای سنگاپور میزان بارندگی است. سنگاپور میان دو جبهه باد موسمی قرار گرفته، بادهای موسمی شمال شرقی از اوائل نوامبر شروع شده و تا اواسط مارس ادامه دارند ( زمانی که ساکنان بومی می گویند هوا خنک تر است). بیشترین بارش بین ماه های نوامبر و ژانویه صورت می گیرد که اغلب بصورت بارش های شدید ولی کوتاه می باشد. باد های موسمی جنوب غربی نیز در ماه های ژوئن تا سپتامبر می وزند. در این بازه زمانی دما بالاتر و بارش بسیار کمتر است.

میانگین دمای روزانه در سنگاپور 27 درجه سانتی گراد و 31 درجه در بعد از ظهرها و 24 درجه در هنگام طلوع است. رطوبت هوا گاهی تا نزدیک 90 درصد در شب ها و اوائل صبح هم می رسد و در بهترین حالت به 60 درصد می باشد.

قوانین مربوط به کشیدن سیگار :

کشیدن سیگار در اماکن عمومی نظیر سینماها و سالن های تئاتر، مراکز خرید، دفاتر دولتی، ایستگاه های تاکسی و اتوبوس ها و آسانسورها ممنوع می باشد. ولی در برخی فضاها مثل رستوران ها و مراکز تفریحی کشیدن سیگار موردی ندارد.

ساعات اداری :

مراکز تجاری دوشنبه ها تا شنبه ها از 10 صبح تا 9 شب یکسره باز هستند. بانک ها نیز از 9:30 صبح تا 4 بعد از ظهر در روزهای دوشنبه تا جمعه مشغول بکارند. رستوران ها در زمان ناهار از 11 تا 2:30 و برای شام از حدود 6 بعد از ظهر تا 10 شب باز هستند. ادارات دولتی از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر دوشنبه ها جمعه ها و از 9 صبح تا 1 بعد از ظهر شنبه ها کار می کنند.

خدمات پزشکی :

تمامی هتل ها پزشک عمومی مسلط به زبان انگلیسی مقیم دارند. همچنین اگر به خدمات بیمارستانی نیاز داشتید، بیمارستان Mount Elizabeth در مرکز شهر جنب جاده Orchard و بیمارستان عمومی سنگاپور آماده ارائه خدمات به شما هستند.

مالیات :

بسیاری از هتل ها و رستوران ها 7 درصد مالیات و 10 درصد حق سرویس می گیرند.

انعام :

در صورت حساب اغلب رستوران ها و هتل ها انعام لحاظ می شود. اما برخی گارسون ها و کارگران هتل انتظار انعام را دارند که در این مواقع 2 سنت سنگاپور کافی است.

آب :

آب لوله کشی سنگاپور استاندارد سازمان بهداشت جهانی را دارد و قابل شرب است.

سرویس بهداشتی :

سرویس های بهداشتی عمومی در مراکز خرید، هتل ها و ساختمان های عمومی تمیز و امن هستند. سرویس های بهداشتی رستوران های کوچک ممکن است تمیز نباشند. در برخی مکان ها شما باید برای استفاده از سرویس بهداشتی هزینه ای را پرداخت کنید که معمولا بین 20 تا 30 سنت سنگاپور می باشد.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *