راهنمای سفر به ارمنستان

ارمنستان (به ارمنی: Հայաստան، تلفظ: هایاستان) با نام رسمی جمهوری ارمنستان (Հայաստանի Հանրապետություն، هایاستانی هانراپِتوتیون) کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران هم‌مرز است.
کشور ارمنستان کوهستانی است که در شمال فلات ایران، در غرب فلات ارمنستان و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است. ارتفاع میانگین کشور ارمنستان از سطح دریا 1800 متر است و تنها 10 درصد شهر های ارمنستان کمتر از 1000 متر ارتفاع دارند. بلندترین قله ارمنستان آراگاتس (Aragatz) است که در شمال غرب این جمهوری واقع است و 4090 متر ارتفاع دارد.

مهمترین دریاچه کشور ارمنستان دریاچه سوان (Sevan)، در شرق این کشور واقع شده است و نقش بسیار چشمگیری در اکوسیستم منطقه ایفا می کند و چون در ارتفاع 1924 متری از سطح دریا قرار گرفته است، یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است.

اطلاعات لازم برای سفر به ارمنستان

بهترین زمان سفر به ارمنستان:

در بین ماه‌های جولای تا آگوست هوا بسیار گرم و خشک و آفتابی است. ماه‌های آوریل تا ژوئن هوا گرم ولی قابل تحمل و زیباست. ماه‌های سپتامبر تا اکتبر زمان خوبی برای تجربه‌ی پاییز زیبای ارمنستان مخصوصا در نواحی بیرون شهر است. بهتر است بین ماه‌های نوامبر تا مارچ به‌دلیل زمستان‌های سخت به این کشور سفر نکنید. بهترین زمان سفر به این کشور اواخر ماه می و ژوئن و یا اواخر ماه سپتامبر و اکتبر است.

آب و هوا:

هوای ارمنستان ملایم است. در تابستانها از مناطق جنوبی (فلات ایران) توده هوای گرمی که از منطقه گرمسیری وزیدن می‌گیرد به فلات ارمنستان می‌رسد. در زمستانها هوای ارمنستان به شدت سرد می‌شود و فشار جو فزونی می‌گیرد. آسمان ارمنستان اغلب آفتابی است و میزان بارندگی در ارتفاعات به ویژه در ۲۰۰۰ و ۲۱۰۰ متری فزونی می‌گیرد. دمای هوا در ارمنستان به شدت تابع فصول سال است. در دشت آرارات متوسط در ماه ژوئیه دمای ۲۵+ تا ۲۷+ درجه سانتی گراد و حداکثر آن ۴۲+ درجه سانتی گراد است. در ماه ژانویه دمای متوسط هوا ۵- تا ۷- و حداقل آن ۳۰- درجه سانتی گراد است. در مناطق کوهستانی میانه از جمله دریاچه سوان میانگین دمای هوا در تابستان ۱۸+ تا ۲۰+ و در زمستان ۸- تا ۱۲- درجه است. در اطراف دریاچه آرپا دمای هوا به ۴۶- نیز رسیده است. در جلگه آرارات ۲۵۰ روز از سال دما به صفر درجه نمی‌رسد. در مناطق کوهستانی شمار این روزها در سال ۱۵۰ تا ۲۰۰ و در ارتفاعات بسیار حدود ۳۰ تا ۵۰ روز است. میزان متوسط بارندگی در ارمنستان ۵۵۰ میلی‌متر است که در بهار و اوایل تابستان به حداکثر و در نیمه دوم تابستان و نیز زمستان به حداقل می‌رسد. متوسط روزهای آفتاب ارمنستان را طی سال ۲۷۰۰ ساعت نوشته‌اند

انعام:

انعام دادن یک مفهوم نسبتا جدید در ارمنستان است و در شهر ایروان تقریبا در بیشتر مکان‌ها مخصوصا رستوران ها و کافه‌ها جاافتاده و مورد انتظار است. می‌توانید بر روی صورتحساب خود مابقی پول خرد را به عنوان انعام دریافت نکنید. انعام به رانندگان تاکسی معمول نیست، ممکن است برخی اوقات رانندگان بگویند که مابقی پول خرد را ندارند به‌امید اینکه شما مابقی پول را دریافت نکنید. در خارج از ایروان ماجرا کاملا متفاوت است، افرادی که تجربه معاشرت با غربی‌ها را دارند انتظار انعام دارند.

آب:

آب لوله‌کشی تصفیه شده و دارای کلر است و مردم محلی از این آب می‌نوشند ولی برای برخی گردشگران جدید ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. به‌طور کلی آب لوله‌کشی در ایروان آشامیدنی است.

برق:

ولتاژ استاندارد 220 ولت است و پریزها ورودی دو شاخه دارند.

در صورت وقوع بیماری در ارمنستان چه کنیم :

اگر بیماری خاصی وجود ندارد و فقط آلرژی یا دل‌درد دارید می‌توانید به داروخانه مراجعه کرده و مشکل خود را شرح دهید، آنها اجازه تجویز دارو برای این‌گونه بیماری‌ها را دارند، اما اگر مشکل اورژانسی دارید با 911 تماس بگیرید یا از مردم محلی بخواهید با اورژانس تماس بگیرند. هزینه مراقبت های پزشکی عمومی، از جمله داروهای تجویزی، مراقبت های اضطراری در ارمنستان ارزان است.

ساعات کاری:

فروشگاه‌ها از ساعت 9 صبح تا 7 بعدازظهر باز هستند، هم‌چنین تعداد زیادی فروشگاه و سوپرمارکت 24 ساعته در کشور وجود دارند. بازارها نیز هفت روز هفته از ساعت 7 صبح تا 6 بعدازظهر فعالیت می‌کنند. اداره‌های دولتی در روزهای شنبه و یک‌شنبه تعطیل هستند.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *