راهنمای سفر به آذربایجان

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو است.

کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند. همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارهٔ دریای خزر است.

پراکندگی مذهب و زبان : حدود ‌70‌ درصد مردم‌ جمهوری‌ آذربایجان‌ شیعه‌ هستند و کلا 93.4 درصد مردم‌ این‌ کشور مسلمان‌ بوده‌ و 4.8درصد مسیحی‌ ارتدکس‌ و بقیه‌ پیرو ادیان‌ دیگر هستند. 89‌ درصد مردم‌ این‌ کشور آذری‌ زبان‌ هستند ‌اما در کنار زبان‌ ترکی‌ آذری‌ (زبان‌ رسمی‌) زبان‌های‌ روسی‌،‌ ارمنی‌،‌ کردی‌،‌ تالشی‌،‌ یهودی‌،‌ و لزگی‌ نیز در این کشور رواج دارد.

اطلاعات لازم برای سفر به آذربایجان

بهترین زمان سفر به آذربایجان:

میانگین دمای هوای باکو در طول سال بین ۱۲ تا ۱۸ درجه است. زمستان‌های باکو معمولا سرد و همراه با بارش برف و باران است. اکثرا توریست‌ها زمستان را برای سفر به باکو انتخاب نمی‌کنند. دمای هوای باکو در تابستان هم معمولا بالا می‌رود و روزها گرم و شرجی است. اما استفاده از خنکی سایه‌ها در تابستان می‌تواند لذت‌بخش باشد. البته در تمام سال از دریای خزر هم باد ملایمی در شهر می‌وزد. با توجه به برگزاری نوروز در آذربایجان و طراوت نسبی ِ هوا و شاد بودنِ مردم، بهار هم برای سفر به آذربایجان فصل مناسبی است؛ در مجموع بهترین وقت سفر به باکو در فاصله‌ی ماه‌های فروردین تا اواسط مهر است. اگر بخواهیم درباره کل کشور نظر دهیم، بهترین زمان سفر از ماه آپریل تا ژوئن است یعنی زمانی که هوا گرمتر است، همه‌جا پر از گل است و آسمان زیباترین روزهای خود را دارد.

آب و هوا:

از لحاظ آب و هوایی، جمهوری آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف است.

به طور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. مناطق غربی و شمالی و جنوبی شامل قره باغ و شمال شرقی جمهوری خودمختار نخجوان، دامنه کوه‌های قفقاز و ناحیه لنکران-آستارا و کوه‌های تالش بسیار مرطوب هستند. بیشترین میزان بارش سالانه در لنکران و به میزان ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلیمتر

انعام:

انعام دادن در آذربایجان امری معمول نیست و معمولا هزینه‌ای به عنوان حق سرویس بر روی فاکتورهای از شما دریافت میگردد اما مانند همه جای دنیا درصورت پرداخت انعام، از شما قدردانی می‌شود. درمورد تاکسی‌ها نیز فقط انعام دادن به تاکسی‌هایی که تابلوی “London Cab” دارند، معمول می‌باشد.

آب:

از نوشیدن آب لوله‌کشی خودداری کنید. معمولا در هتل‌ها آب نوشیدنی در بطری‌های پلاستیکی به شما داده می‌شود.

برق:

ولتاژ استاندارد 220 ولت است و پریزها ورودی دو شاخه دارند.

در صورت وقوع بیماری در آذربایجان چه کنیم :

خدمات اورژانس معمولا به‌طور رایگان ارائه می‌گردد و شماره تماس آن (012) 103 است . همچنین در کلینیک‌های تخصصی پزشکان به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

ساعات کاری:

شنبه و یکشنبه در آذربایجان اداره‌ها تعطیل می‌باشند ولی معمولا فروشگاه‌های و سوپرمارکت‌ها باز هستند و بین ساعت 8 تا 11 شب معمولا باز هستند اما رستوران‌ها و کافه‌ها ساعات بیشتری را خدمت‌رسانی می‌کنند.

امنیت:

جمهوری آذربایجان یکی از باثبات‌ترین و امن‌ترین کشورها در منطقه است و مردم نیز بسیار مطیع قانون می‌باشند.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *